ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΚΟΥ

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, με βαθιά λύπη αποχαιρετά την αφυπηρετήσασα Καθηγήτρια Ελένη Παρασκευάκου και εκφράζει την οδύνη για το μεγάλο κενό που αφήνει στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Η Ελένη Παρασκευάκου διετέλεσε Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής στο Α΄ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, από το οποίο αφυπηρέτησε το 2014.

Υπηρέτησε και τους τρείς πυλώνες της ακαδημαϊκής δραστηριότητας, διδακτικό, ερευνητικό και κλινικό / διαγνωστικό. Ειδικά στο κλινικό / διαγνωστικό έργο είχε μετεκπαιδευθεί και εξειδικευθεί στο ειδικό γνωστικό αντικείμενο της νεφρικής βιοψίας και του ηλεκτρονικού μικροσκοπίου (ΗΠΑ, Μεγάλη Βρετανία). Ως χαρακτήρας ήταν ευγενής, προσηνής, με ήθος, μετριόφρων και ιδιαίτερα αγαπητή στους συναδέλφους και συνεργάτες του Εργαστηρίου.

Εκφράζοντας τα ειλικρινή συλλυπητήρια στους οικείους της, θα θέλαμε να ενημερώσουμε ότι η εξόδιος ακολουθία θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Νεκροταφείο Αθηνών (Ναός Αγ. Λαζάρου) την Τετάρτη 4/9/2024 στις 12:30 μμ.