ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Το Δίκτυο Συλλογών Μικροβιακών Πόρων, ως Ερευνητική υποδομή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με διεθνή εμβέλεια (Αποφ. Συγκλήτου 26-1-2016), συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα European Strategy Forum for Research Infrastructures.

Το πρόγραμμα, με υπεύθυνη την Ομότιμη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Α. Καραγκούνη-Κύρτσου, χρηματοδοτήθηκε με 250.000 € και συμμετέχουν τα μέλη του Δικτύου Συλλογών του ΕΚΠΑ:

(1) ATHUM (Τμήμα Βιολογίας-Τομέας Οικολογίας και Ταξινομικής) με Επιστημονική Υπεύθυνη την Επίκουρη Καθηγήτρια Ζ. Γκόνου-Ζάγκου

(2) ATHUBA (Τμήμα Βιολογίας-Τομέας Βοτανικής-Εργαστήριο Μικροβιολογίας), με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή Δ. Χατζηνικολάου

(3) UOA-HCPF (Ιατρική Σχολή-Τομέας Κλινικοεργαστηριακός-Εργαστήριο Μικροβιολογίας), με Επιστημονική Υπεύθυνη την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Α. Βελεγράκη.

Την Επιστημονική ομάδα του ΕΚΠΑ που δραστηριοποιείται στο πρόγραμμα αποτελούν: Δρ. Ιωάννα Πυρρή, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό Δρ. Ευστάθιος Κατσίφας, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό Δρ. Αλέξανδρος Σαββίδης, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό