ΘΕΣΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΛΙΠΙΔΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΘΗΛΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

Θέση Ερευνητικού Συνεργάτη στην Μονάδα Λιπιδιολογίας, Αγγειολογίας και Παθοφυσιολογίας του Ενδοθηλίου της Θεραπευτικής Κλινικής

H Μονάδα Λιπιδιολογίας, Αγγειολογίας και Παθοφυσιολογίας του Ενδοθηλίου της Θεραπευτικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με επιστημονικό υπεύθυνο τον Καθηγητή Κίμωνα Σταματελόπουλο προσφέρει θέση ερευνητικού συνεργάτη σε τελειόφοιτους Ιατρικής ή Ιατρούς σε αναμονή ειδικότητας που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με την μεταφραστική έρευνα στον τομέα της Καρδιολογίας. Βασικό πεδίο έρευνας του εργαστηρίου αποτελεί η μελέτη μηχανισμών αγγειακής φλεγμονής και της αθηρωμάτωσης, της επίδρασης παρεμβάσεων στην αθηροσκληρυντική νόσο με τη χρήση σύγχρονων τεχνικών μη επεμβατικής εκτίμησης της αρτηριακής δομής και λειτουργίας και η αναγνώριση νέων βιοδεικτών στην πρόβλεψη καρδιαγγειακών συμβαμάτων. Ο υποψήφιος συνεργάτης θα εμβαθύνει σε όλο το φάσμα της προληπτικής καρδιολογίας, με έμφαση στην προηγμένη καρδιαγγειακή απεικόνιση καθώς και την παρακολούθηση και ρύθμιση αιμοδυναμικών και λιπιδιολογικών παραμέτρων. Υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης διδακτορικής διατριβής στην πορεία της συνεργασίας. Επιπλέον, παρέχεται εκπαίδευση στην διεξαγωγή κλινικών μελετών,  τη διαχείριση βάσεων δεδομένων και στατιστικών πακέτων (SPSS, STATA και R), σε εργαστηριακές τεχνικές και τη συγγραφή επιστημονικών εργασιών. Απαιτείται η παρουσία χαρακτηριστικών όπως ομαδικότητα, συνέπεια και οργανωτική ικανότητα. Οποιαδήποτε  προηγούμενη εμπειρία στον τομέα της έρευνας θα εκτιμηθεί, χωρίς όμως να είναι απαραίτητη. Δυνατότητα μετεκπαίδευσης σε συνεργαζόμενα διεθνώς αναγνωρισμένα ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού.

Επικοινωνία:

Κίμων Σταματελόπουλος, Καθηγητής Θεραπευτικής Κλινικής, Visiting Clinical Professor, Newcastle University

Γεώργιος Γεωργιόπουλος, Ακαδημαϊκός Υπότροφος Θεραπευτικής Κλινικής, Lecturer (Vis), School of Biomedical Engineering and Imaging Sciences, King’s College, London

Tηλέφωνο: 2132162487, 6937366315, 6949230226

Ε-mail: stamatelopoulosk@yahoo.gr, kstamatel@med.uoa.gr,