ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

H Ιατρική Σχολή από την πρώτη στιγμή βρίσκεται δίπλα στους πλημμυροπαθείς συνανθρώπους μας.

1)    Μετά από το κάλεσμα των πρυτανικών αρχών, προχωρήσαμε άμεσα σε συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για την άμεση ενίσχυση των συνανθρώπων μας και η ανταπόκριση που εκδηλώθηκε από την ακαδημαϊκή μας κοινότητα ήταν συγκινητική. Συνεχίζουμε στο πλαίσιο αυτό, καθώς οι πραγματικές ανάγκες είναι τεράστιες.

2)     Γνωστοποιήσαμε με σχετικές ανακοινώσεις την ετοιμότητα των Πανεπιστημιακών Κλινικών της Σχολής μας να αναλάβουν τη νοσηλεία ασθενών από τις πληγείσες περιοχές εφόσον αυτό μας ζητηθεί.

3)      Όσον αφορά στους φοιτητές μας, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ιατρικής Σχολής, σε έκτακτη συνεδρίασή του αποφάσισε για τα παρακάτω:

-  Όσοι φοιτητές δεν κατάφεραν να προσέλθουν στις εξετάσεις, λόγω της κακοκαιρίας, σε συνεννόηση με την Επιτροπή Προπτυχιακής Εκπαίδευσης του Γραφείου Εκπαίδευσης της Σχολής μας και την οικεία Κλινική/Εργαστήριο θα προγραμματίσουν νέα ημερομηνία εξέτασης ή εναλλακτικούς τρόπους αυτής (π.χ. γραπτή εξέταση)

- Όσοι φοιτητές μας προέρχονται (τόπος μόνιμης κατοικίας) από τις πληγείσες περιοχές, θα αποστέλλουν τη σχετική δήλωση που υπέβαλαν (είτε οι ίδιοι οι φοιτητές  είτε οι γονείς τους) στη σχετική πλατφόρμα https://arogi.gov.gr/, στην ηλεκτρονική διεύθυνση studiesoffice[at]med.uoa[dot]gr, προκειμένου κατά περίπτωση να εξετάζονται οι ανάγκες τους.

H Ιατρική Σχολή βρίσκεται δίπλα στους φοιτητές και τις οικογένειές τους, αρωγός σε θέματα που άπτονται των αρμοδιοτήτων της

Ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής
Καθηγητής Νικόλαος Αρκαδόπουλος