ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Αξιότιμε κ. Υπουργέ,

Ως Πρόεδροι των επτά Ιατρικών Σχολών της χώρας, αιτούμαστε την αναθεώρηση της απόφασης αναστολής των κλινικών ασκήσεων των τελειόφοιτων των Ιατρικών Σχολών και σας μεταφέρουμε την ισχυρή επιθυμία των φοιτητών, να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις κλινικές ασκήσεις, προσφέροντας, κατά το δυνατόν, στο ΕΣΥ στην κρίσιμη αυτή φάση της πανδημίας. Η κατά τρείς εβδομάδες διακοπή της κλινικής άσκησης δεν είναι δυνατόν να αντικατασταθεί με εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπως άλλωστε αναφέρετε και εσείς στην εγκύκλιό σας, ως διάρκεια δε, αποτελεί τη μέγιστη ανεκτή, ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα στη λήψη του πτυχίου. Η συνέχιση της κλινικής άσκησης, η οποία αποτελεί και εισήγηση της Επιτροπής των Εμπειρογνωμόνων του Υπουργείου Υγείας, είναι εφικτή στα περισσότερα Νοσοκομεία στην παρούσα φάση και παρακαλούμε να επανεξετάσετε το θέμα, όταν αυτό είναι δυνατόν. Επιπλέον, η διαδικτυακή εκπαίδευση, αν και με κανένα τρόπο δεν υποκαθιστά τη δια ζώσης κλινική άσκηση, μπορεί ως ένα σημείο να διδάξει τις θεωρητικές δεξιότητες, ώστε οι πρακτικές να μπορούν να διδαχτούν όποτε οι συνθήκες το επιτρέψουν εντός των υγειονομικών δομών.

Επίσης, επανερχόμαστε στην υποστελέχωση των Ιατρικών Σχολών, πρόβλημα που καθίσταται ασφυκτικό εν μέσω πανδημίας, με αρνητικές συνέπειες τόσο στο εκπαιδευτικό όσο και στο κλινικό έργο που επιτελούν οι Πανεπιστημιακές Κλινικές.  Όπως γνωρίζετε, οι Κλινικές μας έχουν την ευθύνη των 2/3 του έργου του ΕΣΥ στη χώρα. Στο σχετικό αίτημα για μετατροπή θέσεων ιατρών του ΕΣΥ σε θέσεις μελών ΔΕΠ, που έχει ήδη αποσταλεί στο αρμόδιο Υπουργείο Υγείας, ζητάμε για μια ακόμη φορά τη συμπαράστασή σας.

Με τιμή,

Οι Πρόεδροι

των επτά Ιατρικών Σχολών της Χώρας

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΧΙΑΔΑΚΗΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΓΑΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΝΝΑ ΜΠΑΤΙΣΤΑΤΟΥ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΜΙΧΑΗΛ ΠΙΤΙΑΚΟΥΔΗΣ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ

ΠΕΤΡΟΣ Π. ΣΦΗΚΑΚΗΣ, Ε.Κ.Π.Α.