ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΑΪΟΠΟΥΛΟΥ

Η Ιατρική Σχολή Αθηνών με βαθιά λύπη αποχαιρετά τον Ομότιμο Καθηγητή Γεώργιο Βαϊόπουλο και εκφράζει την οδύνη για το μεγάλο κενό που αφήνει στην ακαδημαϊκή μας κοινότητα.

Ο Γεώργιος Βαϊόπουλος αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ειδικεύθηκε στην Παθολογία στην Α’ Παθολογική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο Λαϊκό Νοσοκομείο και στη συνέχεια ειδικεύθηκε στη Ρευματολογία στο Royal Victoria Hospital, McGill University του Μόντρεαλ.

Από την αρχή της σταδιοδρομίας του μέχρι και το 2010 οπότε και αφυπηρέτησε, εργάστηκε στην Α΄ Παθoλογική Κλινική στο Λαϊκό Νοσοκομείο. Υπηρέτησε με συνέπεια σε όλες τις Πανεπιστημιακές βαθμίδες, από Πανεπιστημιακός Βοηθός μέχρι Καθηγητής και Διευθυντής της Α’ Παθολογικής Κλινικής (2008-2010). Μετά την αφυπηρέτησή του, ως Ομότιμος Καθηγητής, συνέχισε να διδάσκει προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, ειδικευόμενους και ειδικούς ιατρούς και συμμετείχε ενεργά ως μέλος στην Επιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας της Ιατρικής Σχολής, τα δύο τελευταία ακαδημαϊκά έτη.

Ταπεινός, υπομονετικός, γλυκός, αληθινός σε όλες του τις πτυχές και σε όλο του το βάθος. Η εκπαίδευση των φοιτητών ιατρικής και των ιατρών υπήρξε πάντα η προτεραιότητά του και δεν σταμάτησε ποτέ να διδάσκει μέχρι την τελευταία ημέρα της ζωής του. Τους δίδαξε όχι μόνο με τα επιστημονικά του προσόντα αλλά και με την ακαδημαϊκή του ευγένεια, με το αδιαμφισβήτητο ήθος του, ενσαρκώνοντας τις σπουδαιότερες αξίες του όρκου του Ιπποκράτη.

Ειλικρινή συλλυπητήρια στους οικείους του και στην ευρύτερη ιατρική μας οικογένεια. Να εμπνευστούμε από τις αξίες με τις οποίες χάραξε ο ίδιος την ακαδημαϊκή του διαδρομή.

Θα έχουμε την ευκαιρία να πούμε το τελευταίο αντίο στον διακεκριμένο μας συνάδελφο, την Δευτέρα 26 Ιουνίου, ώρα 12:00, στο Ιερό Ναό του Αγ. Νικολάου στο Νεκροταφείο Ζωγράφου.

O Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος