«2-Ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ» - «CAREER FORUM»

«2ο Σεμινάριο επιλογής ειδικότητας» - «Career Forum»

Το Γραφείο Εκπαίδευσης της Ιατρικής Σχολής σε συνεργασία με την Πανεπιστημιακή Αγγειοχειρουργική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν» και το Εργαστήριο Ανατομίας, οργανώνει την 13η Ιουλίου 2023, το Σεμινάριο Επιλογής Ειδικότητας για τους πεμπτοετείς και εκτοετείς προπτυχιακούς φοιτητές για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κατόπιν της μεγάλης επιτυχίας του και απήχησής του. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στο Εργαστήριο Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής στο Γουδί (Αίθουσα Ανατομών, Κτήριο 4, 1ος όροφος), σε δύο τετράωρα, κατά τις ώρες 9.00-13.00 και 14.00-18.00.

Στο Σεμινάριο 23 Πανελλήνιες Επιστημονικές Ιατρικές Εταιρίες διαφόρων ειδικοτήτων, θα παρουσιάσουν σε ομάδες 6 φοιτητών, που θα εναλλάσσονται ανά δεκάλεπτο, το αντικείμενο της ειδικότητας, χρόνο αναμονής για την έναρξη της ειδικότητας, χρονική διάρκεια της ειδικότητας, προοπτικές απορρόφησης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα και κάθε άλλη σχετική πληροφορία.

Το «Σεμινάριο Επιλογής Ειδικότητος» (Career Forum) είναι συμβατό με τη διεθνή πρακτική που εφαρμόζεται με μεγάλη επιτυχία σε Ιατρικές Σχολές άλλων Ευρωπαϊκών χωρών και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον μεταξύ των φοιτητών μας. Ελπίζουμε ότι η εκδήλωση αυτή θα συμβάλει στην επιτυχή επιλογή ειδικότητας από τους φοιτητές μας.

Μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σαςστο εν λόγω σεμινάριο στο email: anatomeio-ekpa@med.uoa.gr μέχρι τη Δευτέρα 10.7.2023 ώστε να κατανεμηθούν οι συμμετέχοντες σε εξαμελείς ομάδες και σε 2  διαφορετικές ώρες προσέλευσης. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Με εκτίμηση,

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Δημήτριος Μπούμπας, Υπεύθυνος Γραφείου Εκπαίδευσης Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Γεώργιος Γερουλάκος, Διευθυντής Αγγειοχειρουργικής Κλινικής ΠΓΝ «Αττικόν»