ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

ΒΙΟΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα σπουδών στη Βιοστατιστική και Επιστήμη Δεδομένων Υγείας

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα σπουδών στη Βιοστατιστική και Επιστήμη Δεδομένων Υγείας είναι ένα διατμηματικό μεταπτυχιακό της Ιατρικής Σχολής και του τμήματος Μαθηματικών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Περιλαμβάνει τον σχεδιασμό και την ανάπτυξη ενός Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με αντικείμενο την παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης, την προαγωγή της γνώσης και την έρευνα στη στατιστική μεθοδολογία όπως εφαρμόζεται στην ιατρική και τις άλλες επιστήμες υγείας. Το Πρόγραμμα στοχεύει να εκπαιδεύσει και να εξειδικεύσει νέους επιστήμονες στο ευρύ και αναπτυσσόμενο πεδίο της εφαρμοσμένης στατιστικής στις επιστήμες υγείας, με στόχο να συμβάλλουν υπεύθυνα και ουσιαστικά στο σχεδιασμό, τη συλλογή και την ανάλυση δεδομένων διαφόρων τομέων της ιατρικής και των άλλων επιστημών υγείας, στην προπτυχιακή και μεταπτυχιακή εκπαίδευση καθώς και στην έρευνα για την ανάπτυξη νέων μεθόδων Βιοστατιστικής.

Για αναλυτικές πληροφορίες επισκεφτειτε τη σελίδα του ΠΜΣ στο: http://biostatistics.med.uoa.gr/