ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΒΑΣΙΚΗΣ ΚΑΡΔΙΟΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗΣ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗΣ (ΚΑΡΠΑ)

Για πρώτη φορά η Ιατρική Σχολή και η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία πραγματοποίησαν *Σεμινάριο Βασικής ΚαρδιοΠνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδιστή (BLS/ AED seminar)*, για τους φοιτητές της Ιατρικής Σχολής το Σάββατο και την Κυριακή 28-29/05/2022.

Το σεμινάριο είναι πιστοποιημένο από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (ERC - European Resuscitation Council) και πραγματοποιήθηκε σε χώρους του Εργαστηρίου Ανατομίας στην Ιατρική Σχολή (Γουδή). Τα σεμινάρια θα συνεχιστούν καθώς η εκπαίδευση των φοιτητών μας είναι η πρώτη προτεραιότητα. Ευχαριστούμε την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία (υπεύθυνοι: Γ. Λάτσιος, Α. Συνετός, Ε. Σταματοπούλου) και όλους τους συμμετέχοντες.

Η ΚΑΡΠΑ σώζει ζωές!

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος