ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΔΗ

Με βαθιά θλίψη σάς πληροφορούμε πως απεβίωσε σήμερα στην Αθήνα ο Ομότιμος Καθηγητής της Ορθοπαιδικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ  Γεώργιος Χαρτοφυλακίδης.

Ο Oμότιμος Καθηγητής Γεώργιος Χαρτοφυλακίδης σπούδασε στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Columbia University Medical Center της Νέας Υόρκης. Το 1960 αναγορεύεται διδάκτωρ  της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθμό "άριστα", το 1965 εκλέγεται Υφηγητής στην έδρα της Oρθοπαιδικής και το 1969 Τακτικός Καθηγητής. Διετέλεσε διευθυντής της Oρθοπαιδικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής από το 1969 έως το 1994. Το πανεπιστημιακό έτος 1974-1975 εκλέγεται Κοσμήτωρ της Ιατρικής Σχολής και το 1976-77 Συγκλητικός.

Διακρίθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της επιστημονικής και επαγγελματικής του σταδιοδρομίας για το απαράμιλλο ήθος και τον βέλτιστο τρόπο με τον οποίο υπηρετούσε το ιατρικό λειτούργημα και την Ιατρική Σχολή. Για τους φοιτητές του υπήρξε ένας από τους κορυφαίους Δασκάλους της Ιατρικής Σχολής.

Ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένειά του, και στην ευρύτερη ιατρική του οικογένεια.

Ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής,
Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος