ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ / ΣΧΟΛΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΥΓΕΙΑΣ Κ. ΜΙΧΑΛΗ ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗ

Την Παρασκευή 14/07/2023 πραγματοποιήθηκε συνάντηση των Προέδρων των Ιατρικών Τμημάτων / Σχολών με τον Υπουργό Υγείας κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη. Στη συνάντηση συμμετείχαν και οι επτά Πρόεδροι των Ιατρικών Τμημάτων / Σχολών.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε εξαιρετικό κλίμα. Συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τη λειτουργία των Ιατρικών Σχολών / Τμημάτων, των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων και των Πανεπιστημιακών Κλινικών και Εργαστηρίων που είναι εγκατεστημένα στο Εθνικό Σύστημα Υγείας.

Μεταξύ αυτών συζητήθηκε το μείζον πρόβλημα της υποστελέχωσης των Πανεπιστημιακών Κλινικών και Εργαστηρίων που είναι εγκατεστημένα σε Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία ή Νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ. και η έκδοση ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας για τον καθορισμό των όρων και προϋποθέσεων απασχόλησης μελών ΔΕΠ στον ιδιωτικό τομέα της Ιατρικής.

Αναμένεται νέα συνάντηση το προσεχές διάστημα.

Με εκτίμηση,

Γεράσιμος Σιάσος, Καθηγητής Καρδιολογίας, Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Νικόλαος Αρκαδόπουλος, Καθηγητής Χειρουργικής, Αν. Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ