ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2020-2021

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι φοιτητές της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ,

Όπως ίσως γνωρίζετε η Επιτροπή των Εμπειρογνωμόνων του Υπουργείου Υγείας συζήτησε στη συνεδρίαση της 23ης Σεπτεμβρίου το θέμα της κλινικής εκπαίδευσής σας. Δεδομένης της σοβαρής επιδημιολογικής επιβάρυνσης της Αττικής στην παρούσα φάση, αποφασίστηκε ομόφωνα η εκπαίδευση των φοιτητών 7ου και 9ου εξαμήνου να γίνει εκτός των θαλάμων νοσηλείας των ασθενών, ενώ η εκπαίδευση των τριμηνιτών φοιτητών που ξεκίνησε στις 24/08/2020 (11ο εξάμηνο) να συνεχίσει ως έχει. Η απόφαση αυτή θα επανεξεταστεί το Δεκέμβριο, ή νωρίτερα εάν το επιτρέψουν οι συνθήκες.

Δεδομένου ότι την αποκλειστική ευθύνη της λειτουργίας των Νοσοκομείων του ΕΣΥ έχει το Υπουργείο Υγείας, δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική λύση για το 7ο και 9ο εξάμηνο.  Στην παρούσα δυσμενή συγκυρία θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια ώστε, και ανάλογα με τις ‘τοπικές’ συνθήκες σε κάθε Νοσοκομείο, να εξασφαλισθεί η maximum κλινική εκπαίδευσή σας δια ζώσης (με παρουσία ασθενούς εκτός θαλάμων, σε εξωτερικά ιατρεία κ.λ.π.).

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Καθηγητής Πέτρος Π. Σφηκάκης