«ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ» - «CAREER FORUM» 13.07.2023

Σήμερα, Πέμπτη 13 Ιουλίου 2023 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Εργαστήριο Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής το «Σεμινάριο επιλογής ειδικότητας» - «Career Forum» με τη συμμετοχή 5ετών και 6ετών προπτυχιακών φοιτητών της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Στο Σεμινάριο, το οποίο διοργανώθηκε από το Γραφείο Εκπαίδευσης της Ιατρικής Σχολής Αθηνών σε συνεργασία με την Πανεπιστημιακή Αγγειοχειρουργική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν» και το Εργαστήριο Ανατομίας, συμμετείχαν 20 Πανελλήνιες Επιστημονικές Ιατρικές Εταιρείες διαφόρων ειδικοτήτων. Οι εκπρόσωποι των Εταιρειών παρουσίασαν σε 5μελείς ομάδες φοιτητών, σημαντικές πληροφορίες για το αντικείμενο της ειδικότητας, το χρόνο αναμονής για την έναρξη της ειδικότητας, τη χρονική διάρκεια της ειδικότητας και τις προοπτικές απορρόφησης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Ακολούθησε διαμειφθείσα με τους φοιτητές συζήτηση με ιδιαίτερα εποικοδομητικά συμπεράσματα για την επιτυχή επιλογή ειδικότητας από τους φοιτητές μας.

Ευχαριστούμε όλους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες της Σχολής μας και τις Επιστημονικές Εταιρείες που αγκάλιασαν την πρωτοβουλία!

Με εκτίμηση,

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Νικόλαος Αρκαδόπουλος, Αν. Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Δημήτριος Μπούμπας, Υπεύθυνος Γραφείου Εκπαίδευσης Ιατρικής Σχολής