ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 25/04/2023 με μεγάλη επιτυχία στο Αμφιθέατρο του Αιγινητείου Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου εκδήλωση με θέμα «Ψηφιακός μετασχηματισμός: Το επόμενο βήμα στην Ιατρική Εκπαίδευση και Πράξη».

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, ο Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκος Πιερρακάκης ανακοίνωσε ότι προχωρά με γρήγορα βήματα η ένταξη στο Ταμείο Ανάκαμψης του έργου του ψηφιακού μετασχηματισμού των δύο Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων Αρεταιείου και Αιγινητείου.

Το μεγάλο οραματικό έργο της πλήρους ψηφιοποίησης των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων ξεκίνησε πριν από 3 έτη (Πρόεδρος Εφορειών Καθηγητής Γ. Σιάσος) και συνεχίζεται από την παρούσα διοίκηση (Πρόεδρος Εφορειών Καθηγητής Ν. Αρκαδόπουλος).

Ο ψηφιακός μετασχηματισμός προχωράει και στα Νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ. στα οποία είναι εγκατεστημένες και Πανεπιστημιακές Κλινικές και Εργαστήρια και περιλαμβάνει το κλινικό, το εργαστηριακό και το διοικητικό έργο: φάκελος ασθενή, ψηφιοποίηση όλων των ιατρικών αρχείων και εξετάσεων, ηλεκτρονικά ραντεβού, διοικητικές αποφάσεις, αιτήσεις, βεβαιώσεις, διαγωνισμοί, προμήθειες, αποθήκη, κλπ.

Ο πλήρης ψηφιακός μετασχηματισμός όλων των Νοσοκομειακών δομών θα αποτελέσει τη νέα πραγματικότητα στην παροχή υπηρεσιών υγείας κι εκπαίδευσης και ίσως είναι το σημαντικότερο εκσυγχρονιστικό βήμα των τελευταίων ετών, με μεγάλο τελικό όφελος για τους ασθενείς, τους εκπαιδευόμενους φοιτητές και ιατρούς, τους εργαζομένους των Νοσοκομείων και τελικά ολόκληρη την κοινωνία.

O Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος