Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΥΠΟΝΟΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.

Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2019

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ενάντια στην Κακοποίηση των Παιδιών διοργανώνεται εκδήλωση την 19η Νοεμβρίου 2019 και ώρα 12:00-14:00 στο Αμφιθέατρο της Σχολής Επιστημών Υγείας με θέμα «Η εξέταση του παιδιού με υπόνοια κακοποίησης. Διεπιστημονική προσέγγιση.»

Εισηγήσεις:

«Ο ρόλος του Ιατροδικαστή»

Δρ Κωνσταντίνος Κάτσος, Ιατροδικαστής, Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας, Ε.Κ.Π.Α.

«Ο ρόλος του Παιδιάτρου»

Επίκουρη Καθηγήτρια Αλεξάνδρα Σολδάτου, Παιδίατρος, Β’ Παιδιατρική Κλινική, Ε.Κ.Π.Α., Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Αθηνών «Π.&Α. Κυριακού»,

«Ο ρόλος του Γυναικολόγου»

Επίκουρη Καθηγήτρια Σταυρούλα Μιχαλά, Μαιευτήρας-Γυναικολόγος, Α’ Μαιευτική-Γυναικολογική Κλινική, Ε.Κ.Π.Α., Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Αλεξάνδρα»

Στον χώρο της εκδήλωσης θα λάβουν χώρα βιωματικές δράσεις φοιτητών της Ιατρικής Σχολής Αθηνών ενάντια στην κακοποίηση των παιδιών.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαιτέρως.

Οι Διευθυντές

Α’ Μαιευτικής-Γυναικολογικής Κλινικής: Καθηγητής Δ. Λουτράδης