ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΣΕΥ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΥ

ΨΗΦΙΣΜΑ

Της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας και

Της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή Δημήτρη Κρεμαστινού

Η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας, στην είδηση της απώλειας του συναδέλφου Ομότιμου Καθηγητή Δημήτρη Κρεμαστινού συνήλθε εκτάκτως σήμερα και ομόθυμα αποφάσισε την έκδοση του ακόλουθου ψηφίσματος:

1. Να αναρτηθεί μεσίστια η Ελληνική σημαία στην Ιατρική Σχολή στο Γουδή  μέχρι την ημέρα της κηδείας
  2. Να εκφραστούν τα ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος
  3. Να αναρτηθεί στις ιστοσελίδες  της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας και της  Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ το παρόν ψήφισμα

Ο Δημήτρης Κρεμαστινός υπήρξε αγαπητός συνάδελφος, εξέχουσα προσωπικότητα με διεθνή αναγνώριση, με πλούσιο κλινικό έργο και μεγάλη επιστημονική εμπειρία. Για το έργο του έχει βραβευθεί από ατην Ακαδημία Αθηνών και την Αμερικανική Καρδιολογική Εταιρεία. Υπηρέτησετο Πανεπιστήμιο Αθηνών με ήθος, αποτελώντας παράδειγμα για τους φοιτητές και τους ιατρούς που εκπαίδευσε. Η συνεισφορά του στην επιστήμη και το Πανεπιστήμιο είναι ανεκτίμητη.

Μέλος της Βουλής των Ελλήνων από το 2000 ως βουλευτής Δωδεκανήσου. Διετέλεσε εξωκοινοβουλευτικός Υπουργός Υγείας, Αντιπρόεδρος του Ελληνικού Κοινοβουλίου καθώς και Πρόεδρος της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.

Γιατρός και πολιτικός με εντιμότητα και ανιδιοτέλεια, με δημόσια συνεχή επιστημονική και πολιτική παρουσία προσέφερε πολλά στον δημόσιο βίο από όλες τις θέσεις ευθύνης στις οποίες υπηρέτησε.

Η σκέψη και ο σεβασμός μας θα είναι μαζί του.

Η Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας           Ο Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής

Καθηγήτρια Χ. Σπηλιοπούλου                         Καθηγητής Πέτρος Σφηκάκης

Η Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής            Ο Πρόεδρος του Τμήματος Οδοντιατρικής

Καθηγήτρια Χρυσούλα Λεμονίδου                         Καθηγητής Φοίβος Μαδιανός