ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΝΕΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΠΑΘΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΙΝΩΣΗ [LANCET RM EDITORIAL EKPA]

Ασθενείς με ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση, μία χρόνια ινωτική πάθηση του πνεύμονος, με μέση επιβίωση 3-5 χρόνια, οι οποίοι έλαβαν θεραπεία με ένα νέο παράγοντα, την  humanpentraxin 2 protein, είχαν σταθερή μείωση της έκπτωσης της πνευμονικής τους λειτουργίας (FVC και 6-minute walkingdistance) στις  76 εβδομάδες λήψεως του φαρμάκου, σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάσθηκαν στον ετήσιο διεθνές  συνέδριο της American Thoracic Society και την ταυτόχρονη δημοσίευση στο The LancetRespiratoryMedicine.

Στο σχετικό editorial που υπογράφεται από τον καθηγητή πνευμονολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δημοσθένη ΜπούροMD, PhD, FERS, FCCP, FAPSR και τους συνεργάτες του, υπεύθυνο της μονάδας διαμέσων νοσημάτων του ΕΚΠΑ (Νοσοκομείο ΣΩΤΗΡΙΑ), τονίζεται η ανάγκη και νέων φαρμάκων για την νόσο αυτή με τη συνέχιση των σχετικών κλινικών μελετών μετά τα ενθαρρυντικά αυτά αποτελέσματα.

Novel therapy for idiopathic pulmonary fibrosis (IPF)

Patients with idiopathic pulmonary fibrosis treated with a recombinant human pentraxin 2 protein exhibited sustained reductions in decline of FVC and 6-minute walking distance at 76 weeks, according to data presented at the American Thoracic Society International Conference and simultaneously published in The Lancet Respiratory Medicine.

In an accompanying editorial, Demosthenes Bouros, MD, PhD, FERS, FCCP, FAPSR, head of the interstitial lung disease unit of the National and Kapodistrian University of Athens in Greece, and colleagues highlighted the need for continued data on this novel agent.

Tzouvelekis A, Tzilas V, Antoniou KM, Bouros D.Human pentraxin 2 protein treatment for IPF.LancetRespirMed. 2019 May 17