ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ (Α.Ε.Ι.) ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ COVID-19 ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Επισυνάπτεται η υπό στοιχεία 119847/ΓΔ6/23.9.2021Κοινή Υπουργική Απόφαση «Λειτουργία των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.) και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.», όπως δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (Β΄ 4406).

Ειδικότερα με την ως άνω απόφαση καθορίζονται όλα τα ειδικότερα ζητήματα σχετικά με τη λειτουργία των Α.Ε.Ι., όπως τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας όλων των προγραμμάτων σπουδών δια ζώσης, με εξαίρεση των Π.Μ.Σ. που ήδη οργανώνονταν έως ένα ποσοστό με μεθόδους εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης, τις απαιτούμενες προϋποθέσεις συμμετοχής με φυσική παρουσία των φοιτητών και του τακτικού και έκτακτου διδακτικού προσωπικού σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία, καθώς και άλλα θέματα που διέπουν τη λειτουργία των φοιτητικών εστιών, βιβλιοθηκών, αναγνωστηρίων, αιθουσών πολυμέσων και φοιτητικών εστιατορίων.