[CIVIS] ΠΑΡΑΤΑΣΗ! ONLINE CIVIS COURSE- ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ CIVIS-"WASTE VALORISATION TOWARD ENERGY GENERATION"

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο τουCIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα(διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: "Waste valorisation toward energy generation"

"This is a transdisciplinary course where chemistry, unit operations, microbiology, separation technologies, and systems engineering approaches will be taught to understand different options to convert wastes into energy. In particular, the possibility to transform waste materials (including wastewater) into useful and desired products brings the double advantage of treating and stabilizing wastes (thereby reducing their impact on the environment) while simultaneously valorizing them. This perfectly fits with the developing criteria of the circular economy whereby waste is no longer simply disposed of but is rather recycled to close the loop. Indeed, the lack of long-term availability as well as the environmental concerns linked to the use of fossil resources for the production of energy and, more in general, chemical platforms, are leading research towards the exploitation of alternative resources".

Δείτε περισσότερα και δηλώστε συμμετοχή!

CIVIS Focus Area:
Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια(Climate, Enviroment, Energy)
Ποιους αφορά: ΠροπτυχιακούςΦοιτητές(που έχουν ολοκληρώσει το πρώτο έτος σπουδών)
Πεδία Σπουδών:Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά,Θετικές Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες, Επιστήμες Περιβάλλοντος
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: Οκτώβριος 2022- Φεβρουάριος 2023
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων [Παράταση!]: 30 Σεπτεμβρίου 2022
Αιτήσεις:Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivational letter στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις: marianna.villano[at]uniroma1[dot]it,l.angenent[at]uni-tuebingen[dot]de,rodica.zavoianu[at]chimie.unibuc[dot]ro
Format μαθήματος:Διαδικτυακό(virtual)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Online
Γλώσσα μαθήματος:Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
Πιστωτικές μονάδες ECTS:6
Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση:l.angenent[at]uni-tuebingen[dot]de. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στα επισυναπτόμενα αρχεία και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορίαStudents/CIVIS Courses.

prog-waste-valorization-toward-energy-generation

waste-to-energy-course-syllabus