AΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ (ΕΜΛΑ) ΤΗΣ Α ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

Την Τρίτη 04/10/22 πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Νοσημάτων Θώρακος Αθηνών «Η ΣΩΤΗΡΙΑ» εκδήλωση για την ανακαίνιση της Ειδικής Μονάδας Λοιμώξεων Αναπνευστικού (ΕΜΛΑ) της Α΄ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής. Η ανακαίνιση χρηματοδοτήθηκε από την  τράπεζα Eurobank ενώ στην ειδική αυτή τελετή απεύθυναν χαιρετισμό η Αναπληρώτρια Υπουργός Υγείας κ. Μίνα Γκάγκα, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ κ. Μελέτιος Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Περιφερειάρχης Αττικής & Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών κ. Γιώργος Πατούλης και ο Διοικητής του Νοσοκομείου κ. Σωκράτης Μητσιάδης. Εκ μέρους της Eurobank χαιρετισμό απεύθυναν ο Διευθύνων Σύμβουλος κ. Φωκίων Καραβίας και ο Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος κ. Σταύρος Ιωάννου.

Επίσης, την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός Γραμματέας Υπηρεσιών Υγείας κ. Ιωάννης Κωτσιόπουλος, ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ.κ. Γεράσιμος Σιάσος και Νικόλαος Αρκαδόπουλος καθώς και μέλη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας.

Εκ μέρους της Α’ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής, η Διευθύντρια της Κλινικής Καθηγήτρια κ. Αντωνία Κουτσούκου αφού ευχαρίστησε τη Eurobank για την δωρεά, τόνισε ότι η κάθε δωρεά αποτελεί δείγμα γενναιοδωρίας και κοινωνικής ευθύνης, εμψυχώνει τους εργαζόμενους και αποτελεί ερέθισμα για μεγαλύτερη προσπάθεια με στόχο την καλύτερη φροντίδα των ασθενών