ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΖΗΤΗΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΘΗΛΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

Ζητείται Ερευνητικός Συνεργάτης στην Μονάδα Αγγειολογίας και Παθοφυσιολογίας του Ενδοθηλίου της Θεραπευτικής Κλινικής

H Μονάδα Αγγειολογίας και Παθοφυσιολογίας του Ενδοθηλίου της Θεραπευτικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με επιστημονικό υπεύθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή Κίμωνα Σταματελόπουλο αναζητά τελειόφοιτους Ιατρικής ή Ιατρούς σε αναμονή ειδικότητας που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με την μεταφραστική έρευνα στον τομέα της καρδιολογίας.Βασικό πεδίο έρευνας του εργαστηρίου αποτελεί η μελέτη μηχανισμών αγγειακής φλεγμονής και της αθηρωμάτωσης,της επίδρασης παρεμβάσεων στην αθηροσκληρυντική νόσο με τη χρήση σύγχρονων τεχνικών μη επεμβατικής εκτίμησης της αρτηριακής δομής και λειτουργίας και η αναγνώριση νέων βιοδεικτών στην πρόβλεψηκαρδιαγγειακών συμβαμάτων. Υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης διδακτορικής διατριβής στην πορεία της συνεργασίας. Επιπλέον, παρέχεται εκπαίδευση στην διεξαγωγή κλινικώνμελετών,  τη διαχείριση βάσεων δεδομένωνκαι στατιστικών πακέτων (SPSS, STATA και R), σε εργαστηριακές τεχνικές, τη συγγραφή επιστημονικών εργασιών και στη μη επεμβατική εκτίμηση της λειτουργικής κατάστασης και δομικής ακεραιότητας του αρτηριακού δικτύου (πχ υπερηχογράφημα καρωτίδων και μηριαίων αρτηριών)καθώς και στη λιπιδιολογία. Υπάρχει δυνατότητα πλήρους ή μερικής απασχόλησης με το αντικείμενο. Απαιτείταιη παρουσία χαρακτηριστικών όπως ομαδικότητα, συνέπεια και οργανωτική ικανότητα. Οποιαδήποτε  προηγούμενη εμπειρία στον τομέα της έρευνας θα εκτιμηθεί, χωρίς όμως να είναι απαραίτητη. Δυνατότητα μετεκπαίδευσης σε συνεργαζόμενα διεθνώς αναγνωρισμένα ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού.

Επικοινωνία:

Δημήτρης Δελιαλής ή Ραφαήλ Πάτρας

2132162487, 6974317698, 6949230226, 6974162092

e-mail:kstamatel@med.uoa.gr,kimon.stamatelopoulos@newcastle.ac.uk, dimitrisdelialis[at]gmail[dot]com, raphaelpatras@gmail.com