Σημαντικά ευρήματα για την κατάθλιψη και το στρες από ερευνητική ομάδα της Σχολής μας.

Προκλινικά πειράματα σε πειραματόζωα έδειξαν την καθοριστική σημασία ενός κυκλώματος στον εγκέφαλο για την ανάπτυξη της κατάθλιψης και την αντίδραση στο χρόνιο στρες. Τα πειράματα διεξήχθησαν στο Εργαστήριο Φαρμακολογίας της Ιατρικής Σχολής από την Επίκουρη Καθηγήτρια Χριστίνα Δάλλα, τον μεταδιδακτορικό συνεργάτη Δρ. Νικόλαο Κόκρα, τον υποψήφιο διδάκτορα Βασίλη Καφετζόπουλο με τη συμμετοχή της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας Φαρμακολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Κατερίνα Αντωνίου. Η μελέτη έγινε σε συνεργασία με τα Ινστιτούτα Ψυχιατρικής του Max Planckστο Μόναχο και στο ICVSτου Πανεπιστημίου Minhoστην Πορτογαλία μέσω ερευνητικών προγραμμάτων. Στα αρχικά στάδια της εν λόγω μελέτης συμμετείχε και η αείμνηστη, Ομότιμη Καθηγήτρια Φαρμακολογίας, Ζ. Παπαδοπούλου-Νταϊφώτη.

Η μελέτη με τίτλο "The nucleus reuniens: a key node in the neurocircuitry of stress and depression” η οποία δημοσιεύθηκε στο περιοδικό “Molecular Psychiatry”, . 2017 Apr11. doi: 10.1038/mp.2017.55, έδειξε ότι βλάβη ή απενεργοποίηση του ενωτικού πυρήνα (nucleus reuniens) στον θάλαμο του εγκεφάλου, που συνδέει τον ιππόκαμπο με τον πρόσθιο φλοιό, αποτρέπει την εμφάνιση “καταθλιπτικόμορφης” συμπεριφοράς στους επίμυες με τρόπο παρόμοιο με το ευρέως χρησιμοποιούμενο αντικαταθλιπτικό σερτραλίνη. Η προστατευτική αυτή δράση επεκτείνεται και σε δείκτες νευροπλαστικότητας στον εγκέφαλο, όπως είναι το μήκος των δενδριτών των νευρικών κυττάρων και η πυκνότητα των συνάψεων στον πρόσθιο φλοιό. Συνεπώς, αναδείχθηκε η σημαντικότητα αυτού του ενωτικού πυρήνα στην αντίδραση στο χρόνιο στρες και στην εμφάνιση κατάθλιψης, με αποτέλεσμα να αποτελεί πλέον υποψήφιο μελλοντικό στόχο θεραπείας και πρόληψης διαταραχών της διάθεσης. Περαιτέρω έρευνες της ομάδας μελετούν σε αυτόν τον πυρήνα διαφορές των δύο φύλων, δεδομένου ότι οι γυναίκες πάσχουν συχνότερα από κατάθλιψη.

Σύνδεσμος: https://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp201755a.html

Τελευταίες ανακοινώσεις από ιστοσελίδα grammateia.med.uoa.gr