Δημοσίευση κλινικών μελετών PIONEER στο New England Journal of Medicine με συμμετοχή του ΕΚΠΑ

Προσφάτως δημοσιεύθηκαν οι πολυκεντρικές μελέτες PIONEER για την αποτελεσματικότητα του βιολογικού παράγοντα adalimumab στη διαπυητική ιδρωταδενίτιδα στο New England Journal of Medicine, με τη συμμετοχή του κ. Ευάγγελου Ι. Γιαμαρέλλου-Μπουρμπούλη, Αναπληρωτή Καθηγητή Παθολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. To Εξωτερικό Ιατρείο Ανοσολογίας των Λοιμώξεων στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ στο οποίο ο κ. Γιαμαρέλλος είναι επιστημονικά υπεύθυνος επέτυχε να εντάξει το μεγαλύτερο αριθμό ασθενών παγκοσμίως στις μελέτες αυτές. Βάσει των αποτελεσμάτων της έρευνας αυτής εγκρίθηκε η χορήγηση του adalimumab σε ασθενείς με διαπυητική ιδρωταδενίτιδα τόσο από τον οργανισμό Food and Drug Administration των ΗΠΑ όσο και από τον European Medicines Agency. Η δημοσίευση είναι διαθέσιμη στον παρακάτω σύνδεσμο.

Τελευταίες ανακοινώσεις από ιστοσελίδα grammateia.med.uoa.gr