ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Την ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ  2016  θα πραγματοποιηθεί στο πνευματικό κέντρο του  Ι. Ναού ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ (διεύθυνση Αριστείδου 12 Ίλιον) στις 5μμ, το ΕΒΔΟΜΟ Σεμινάριο του Εκπαιδευτικού προγράμματός μας για την Εθελοντική Διακονία στον Ογκολογικό Άρρωστο. Θα είναι μεγάλη τιμή και πραγματική χαρά να σας έχουμε κοντά μας. Σας ευχαριστούμε και πάλι εκ βάθους καρδίας που στηρίζετε και ενισχύετε την προσπάθειά μας αυτή.

Με πολλές ευχές και ευχαριστίες

Oi υπεύθυνοι του προγράμματος

αρχιμ. π. Γαβριήλ Ασπρολούπος
Πρωτοσύγκελλος Ιεράς Μητροπόλεως Ιλίου Αχαρνών και Πετρουπόλεως
Προϊστάμενος Ιερού Ναού Αγίας Αικατερίνης-Ιλίου.

αρχιμ. Δρ. Θεοδόσιος Μανώλης
Κληρικός Ιεράς Μητροπόλεως Ιλίου Αχαρνών και Πετρουπόλεως, Κλινικός Ερευνητής-Βιοηθικολόγος
Νοσοκομειακός Εφημέριος Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου "Οι Άγιοι Ανάργυροι".

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  7ΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
Απογευματινές ώρες  17.00- 19.00 μ.μ.
1. Προσκεκλημένοι Ομιλητές:
Γεώργιος Αλεβιζόπουλος.  Καθηγητής ψυχικής Υγείας & Επιστημών Συμπεριφοράς του τμήματος Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Υπεύθυνος ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ,  ΚΚΨΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ. Καθηγητής και Συντονιστής Διευθυντής Ψυχιατρικής Κλινικής  ΓΟΝΚ «ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ».

Θέμα ανάπτυξης: Η ψυχική Υγεία στην ποιότητα ζωής του ογκολογικού ασθενούς. Μια ολιστική προσέγγιση.

2. Μαριαντίνα Θεοδωροπούλου. Ψυχολόγος. Πτυχιούχος Παντείου Πανεπιστημίου με Μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιατρική Σχολή Αθηνών.

Θέμα ανάπτυξης:  "Άγχος και στρες: η επίδρασή τους στην υγεία μας και τρόποι διαχείρισής τους".