Τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στην Αιματολογική-Ογκολογική Μονάδα της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Μια ιδιαίτερη τιμητική διάκριση απονεμήθηκε στην Αιματολογική-Ογκολογική Μονάδα της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Η διεθνής εταιρεία κλινικών μελετών INC Research απένειμε στην παραπάνω Μονάδα το βραβείο καλύτερου κέντρου Κλινικής Έρευνας για το 2016 για τη "συνεχή της δέσμευση στην ανάπτυξη νέων φαρμάκων για τους ασθενείς που τα έχουν ανάγκη".

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η INC Research είναι μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες εποπτείας και διενέργειας Κλινικών Μελετών (CRO) με προσωπικό 6.600 ατόμων σε 110 χώρες. Αυτή τη στιγμή διεξάγει διεθνώς 1.176 κλινικές μελέτες με 347.894 ασθενείς από 44.549 ιατρικά κέντρα, ενώ έχει λάβει τον τίτλο της καλύτερης εταιρείας CRO τo 2015.

Ο μεγάλος αριθμός ιατρικών κέντρων με τα οποία συνεργάζεται η INC Research αναδεικνύει και την αξία της σημαντικής αυτής διάκρισης της Αιματολογικής-Ογκολογικής Μονάδας της Θεραπευτικής Κλινικής αλλά και του Ε.Κ.Π.Α. γενικότερα στο δρόμο για την αριστεία. H Αιματολογική-Ογκολογική Μονάδα της Θεραπευτικής Κλινικής του Ε.Κ.Π.Α. διαθέτει πιστοποίηση ISO 9001 για το "σχεδιασμό και διενέργεια κλινικών μελετών από το 2012" και αποτελεί κέντρο αριστείας για κλινικές μελέτες διεθνώς.

INC Research awarded the Hematology-Oncology Unit of the Department of Clinical Therapeutics of the School of Medicine of the National and Kapodistrian Uniersity of Athens with the "2016 Clinical Research Site Award" for "continued commitment to helping develop the medicines people need". INC is one of the leading Contract Research Organization (CRO) offering end to end solutions for professional clinical trials around the world. With 6,600 staff operating in over 110 countries across six continents worldwide, INC is operating 1,176 studies in 44,549 centers with 347,849 patients.

INC was named "best CRO" 2015 for its capacity to "keep up with the changing needs of our environment" and to be "an agent in driving positive change in the clinical development process".

This important recognition of excellence was awarded to the Hematology-Oncology Unit of the Department of Clinical Therapeutics among more than 44,000 collaborative medical centers of INC. The Unit has also had an ISO 9000 for the "design and performance of clinical trials" since 2012 and is considered as a center of excellence for clinical trials worldwide.